ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE'NİN İLK ASTRONOTU GEZERAVCI YURDA DÖNDÜ: BU SADECE BİR BAŞLANGIÇTI

TÜRKİYE'NİN İLK ASTRONOTU GEZERAVCI YURDA DÖNDÜ: BU SADECE BİR BAŞLANGIÇTI

Ülkemizin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde yer aldığı SpaceX şirketine ait uzay aracı, 19 Ocak 2024 Cuma günü Türkiye saati ile 00.49'da NASA'nın Florida'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılmıştı. Türk, İspanyol-Amerikan, İtalyan ve İsveçli olmak üzere çok uluslu Ax-3 mürettebatını taşıyan Crew Dragon kapsülü; 20 Ocak 2024 tarihinde dünya yörüngesindeki laboratuvar olarak tanımlanan Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenmişti.

Gezeravcı, uzaydaki görevi boyunca çeşitli üniversite ve araştırma kurumlarında misyon için hazırlanan, TUA ve TÜBİTAK Uzay Komisyonunca belirlenen ve aralarında kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar geniş bir yelpazeden seçilen 13 önemli bilimsel deney çalışmasını gerçekleştirdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevini tamamlayan Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda geçirdiği 18 günün ardından Türkiye'nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu tamamlayarak 9 Şubat'ta dünyaya iniş yapmıştı. ABD'deki kontrollerinin ardından Gezeravcı, Cumhurbaşkanlığına ait uçakla 12 Şubat 2024 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanı'na geldi.

Gezeravcı'yı burada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Nisan ayında uzaya gitmesi planlanan Tuva Cihangir Atasever ile Pursaklar'daki ilkokul ve ortaokullarımızdan öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Kılıçgil karşıladı.

Ayrıca 13 öğrencimiz, apronda Gezeravcı'ya çiçek takdim etti. Gezeravcı da 13 Türk bayrağını 13 öğrencimize tek tek sohbet ederek verdi. Gezeravcı'nın ailesi de aynı uçakla yurda döndü.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Alper Gazeravcı ise, "Hedefimize ulaşmanın mutluluğu ile burayım. Bu sadece bir başlangıçtı. Bir yere varış hikayesi değildi. Bu başarı Türkiye'deki her hanenin içinden birer çocuğun başarısıdır. Tarihimizde bu alanda bir görev yapmamamıza rağmen bu derece mükemmel bir sinerji ile harika bir hazırlık süreci geçirdik. Dünyanın bize sunmuş olduğu nimetlere şükretmemiz gerektiğini bir kez daha hissettim. Bu harika güzelliğe dışarıdan bakmak harika bir imkanmış. Bakıp büyülenmediğiniz bir alan yok. Yaptığımızın bir uzay seyahati olmadığını çok rahatlıkla ifade edebilirim. Gönlümüz rahat. Biz orada emsalleriyle en az eşit düzeyde ve bazı noktalarda daha ileri düzeyde hiçbir aksaklık yaşamadan çok tatmin edici bir görev yerine getirdik." şeklinde konuştu.

 

12-02-202412-02-202412-02-202412-02-2024

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.