ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PURSAKLAR GELECEĞE STEM İLE HAZIRLANIYOR

PURSAKLAR GELECEĞE STEM İLE HAZIRLANIYOR

 

Ankara Kalkınma Ajansının 2019 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında verilen eğitimler ile kurumlar güçleniyor. Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile "STEM Eğitimi" verildi.

Uzmanlar, STEM yaklaşımı ile tüm dünyada "kendin yap" kültürünün hızla yayıldığına dikkat çekiyorlar. Bu yaklaşımın öğrencilerin teknolojik tasarımlar yapması, keşfetmesi, üretmesi ve uygulaması için önemli bir akım olduğu vurgulanıyor. Bu çerçevede Pursaklar ilçesinde yürütülecek eğitici eğitimi programının ilçenin eğitim kalitesine katkı sağlaması hedefleniyor. 

Eğitim programları ile Ankara genelindeki ve Pursaklar ilçesindeki öğretmenlere teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. Gelişmiş ülke müfredatlarında yer alan eğitim programlarının, Ankara'da yaygınlaşmasının gelecek yıllarda beşeri sermayeye olumlu katkı sağlaması bekleniyor. Eğitici eğitimleri ile donanım kazandırılan öğretmenlerin, öğrencilerin analitik düşünme becerilerini, sebep sonuç ilişkisi kurma ve takım halinde çalışma yeteneklerini geliştirmesi hedefleniyor.

Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı  40 öğretmene STEM Eğitici Eğitimi verildi. Tusun Akademi Eğitim Danışmanlık tarafından verilen 'STEM Eğitici Eğitimi'  Tusun Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem TUSUN, Eyüp YILMAZ, Serhat Kağan ŞAHİN ve  Yağmur YILMAZ  eğitmen olarak görev aldılar.

 

Eğitime Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa KILIÇGİL ve Pursaklar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nuray Özge Sağbaş katıldı.

Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa KILIÇGİL eğitime katılan öğretmenlere açıklama yaptı:

 İçerisinde bulunduğumuz dijital çağın gereksinimlerini karşılamak için 21. Yüzyıl becerileri ile donatılmış bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. 21. Yüzyılda ülke olarak gelişmek için ve liderlik edebilmek için bu becerilerden yararlanılması gereğini ortaya koymaktadır. Bunlardan en önemlisi STEM eğitimi olarak nitelendirebiliriz.) Bu alanlarda yetkin bireylerin olması birçok alanda fayda sağlayacaktır. En önemli getirisi ise dijitalleşen dünyada rol almada etkin olarak görev almaktadır. Dijitalleşen dünyada gelişmiş ve strateji geliştiren ülkelerin sömürülüsünde kalmamak için tüketici bireylerden çok üretici bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Çağın gereksinimlerini karşılamak için gelişen Bilim ve Teknolojideki değişimlerine paralel olarak stratejik adımlar atılması gerekmektedir. Bu bağlamda çalışmaların olması iş birlikçi çalışma içerisinde bulunması durumunda STEM eğitimi ile ilgili birçok Avrupa Ülkelerinden iyi bir konuma gelebileceğimizi düşünüyorum. Üniversitelerin, kurum ve kuruluşların STEM ışığında doğru adımlar atmaları durumunda başarıyı yakalamak an meselesi olur.

21 yüzyıl becerilerini uygun bireylerin yetiştirilmesi ve tüketici bireylerden çok üretim odaklı bireylerin yetişmesine olanak sağlanır.

Bu atölye çalışmasında eğitimciler;  

Ø  Yol gösterici olmalı

Ø  STEM ile ilgili eğitimlere katılmalı, yenilikleri takip etmeli

Ø  Öğrenmeyi, yaratıcılığı ve işbirliğini teknoloji kullanarak geliştirmeli

Ø  Okul yönetimi ile koordineli bir şekilde çalışmalı

Ø STEM etkinlikleri organize etmeli ve geliştirmeli

Ø  STEM eğitimi etkinlileriyle ilgili sonuçları ve aktiviteleri sosyal medya üzerinden paylaşmalı.

 08-01-202008-01-202008-01-202008-01-202008-01-202008-01-202008-01-202008-01-202008-01-202008-01-202008-01-2020

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.