ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mevlana Haftası Etkinliği Selçuklu Kültür Merkezinde İcra Edildi.

Mevlana Haftası Programı, Pursaklar Kaymakamımız Sayın İhsan KARA, Pursaklar Başkan Vekilimiz Sayın Ertuğrul ÇETİN, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI, öğrenci ve velilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Mevlana Haftası Etkinliği Selçuklu Kültür Merkezinde İcra Edildi.

Mevlana Haftası Programı, Pursaklar Kaymakamımız Sayın İhsan KARA, Pursaklar Başkan Vekilimiz Sayın Ertuğrul ÇETİN, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI, öğrenci ve velilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Kur´an Tilaveti ile devam etti. Kur´an Tilaveti sonrasında Pursaklar Kaymakamımız Sayın İhsan KARA konuşmalarında:´´ Moğol istilası sebiyle Mevlana ve ailesi Belh şehrinden göç etmek zorunda kaldı. O dönemlerde İslam coğrafyasında büyük sorunlar söz konusuydu bugün de büyük sorunlar söz konusu. İslam ümmeti parça parça, bölük bölük, yaralarından kan akan vaziyette şu anda ağlıyor. Ve biz bu durumda Mesnevi´yi tekrar ve tekrar okuma ve anlama ihtiyacındayız.

Biz sevgi diliyle konuşan bir ümmetin çocuklarıyız. Bizim için savaşın kuralı, barışın önemi vardır. Bizim için saldırmak bile bir hukuktur. Fakat pervasız bir şekilde bizi içten çökertmeye çalışan hainler dıştan işgal etmeye çalışan düşmanlar var. Bu ahval ve şerayet içinde Hz. Mevlana´nın başta Mesnevi olmak üzere bütün eserleri bizim için çok daha büyük önem ifade ediyor. Kendimiz için değil herkes için yaşamak, ben değil biz olmak idrakine varmaktır. Bu vesile ile töreni hazırlayan Milli Eğitim Müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm mensuplarına ve Saray İmam Hatip Ortaokulu´na da ayrıca teşekkür ediyorum.´´ dedi.

Pursaklar Başkan Vekilimiz Sayın Ertuğrul ÇETİN konuşmalarında:´´ Mevlana Haftasının kutlu ve mübarek olmasını temenni ediyorum. Bu programda emeği geçen Saray İmam Hatip Ortaokulumuza, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.´´ dedi.

Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI konuşmalarında:´´Mevlana´nın en önemli eseri olan Mesnevi bir çok bilgi ve hikmet demetleri sunan çok önemli bir kaynak olup bu kaynağın merkezinde Allah´ın kitabı Kur´an ve Peygamberimizin sünneti bulunmaktadır. Ancak aşk ile yazılmış bir eser 7.5 asır ayakta kalabilir. Hz. Mevlana eserlerini öyle bir aşk ile meşk etmişti ki vuslatından yıllar sonra dahi bir araya geliyor onu yad ediyoruz.

Bugün ülkemiz, bayrağımız, istiklalimiz varsa bu Hz. Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre manevi mimarlar ve gönül dostlarının aşk ile yoğurdukları eserler sayesindedir.

Programın hazırlanmasında emeği geçen Saray İmam Hatip Ortaokulu idareci, öğretmen ve öğrencilerine ayrı ayrı teşekkür ederek saygı ve sevgilerimi sunuyorum.´´ dedi.

Program, Mevlana´nın yedi öğüdü gösterisi, La Tahzen şiirinin okunması, semazen gösterisi ve ilahilerle devam etti. Yapılan ödül töreni ve fotoğraf çekimi ile program sona erdi.

06-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-2017

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.