ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kocalar İHL´nin düzenlediği ´´Okumaya ve Tefekküre Davet´´ adlı konferans Selçuklu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.

Kocalar İHL´nin düzenlediği ´´Okumaya ve Tefekküre Davet´´ adlı konferans Selçuklu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.

Kocalar Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından 6 Ekim 2015 Salı günü Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlediğimiz seminer programında mütefekkir yazar Savaş BARKÇİN’i misafir ettik.İlim, irfan,âlim, ârif, şuur, dava, sanat gibi kavramların hayatımızda ete kemiğe bürünebilmesi adına yapılması gerekenleri gerek  şahsî  hayatından gerekse medeniyet tarihimizden misallerle netleştiren BARKÇİN, tüm bu kavramların yol göstericisi olan iki kavramın ise doğruluk ve güzellik olduğunu vurguladı.Her Müslüman’ın doğru ve güzel olma mesûliyetini hatırlattı.İnsanların sorunlar karşısında şikâyet üretmek yerine çözüm üretmeyi tercih etmesiyle tüm engellerin aşılabileceğini,üstelik bu engelleri aşmanın da kişiyi güçlü kılacağını vurguladı.Tenkit, takdir ve teşekkür etme sanatlarının da insanı yücelten erdemler olduğunu hatırlattı.

Savaş BARKÇİN; kainatı ve insanı okuma yolunda, kitap okumanın önemli bir adım olduğunu,kendisinin de çocukluğunda mahalle kütüphanesinde başlayan okumaları sayesinde bugünkü birikimine ulaştığını, talebeliğinin hâlâ bitmediğini; çünkü talebelik bittiğinde asıl ölümün işte o zaman geleceğini ifade etti.Düşünce gücümüzdeki kelimelerin ve dilin önemine dikkat çeken BARKÇİN: ‘Dili olmayanın dini de olmaz.’ dedi. İnsanı okuyabilmek için her insanın -en kızdığımız insanın dahi- bir vasfı bir potansiyeli olduğunu ve o insanı kazanabileceğimizi de aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini belirtti.

Asıl sorunumuzun ‘kendimiz olamamak’ olduğunu söyleyen BARKÇİN; çoğu zaman özendiğimiz Batı’yı aslında tanımadığımızı, muhabbet, gönül, sohbet, sevda gibi bizde olan birçok kavramın Batı’da karşılığının olmadığını, dolayısıyla asıl olanın kendi medeniyetimizi keşfetmek olduğunu vurguladı.

Öğrencilerimizin büyük bir heyecan ve merakla dinledikleri seminer, gençlerin gelecekleri adına doğruyu ve güzeli sahiplenecekleri müjdesini verdi.

Pursaklar Belediye Başkanımız Selçuk ÇETİN ve Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Adnan GÜRBÜZ, konuğumuz olan  Savaş BARKÇİN’e  katılımlarından dolayı plaket ve hediye takdim etti.

 

 

 

 

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.