ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 96.Yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Programı Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 96.Yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Programı Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

    Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezinde düzenlenen   İstiklal Marşı’nın Kabulunün 96.Yıldönümü ve Mehmet Akif’i  Anma Programına TBMM İdare Amiri,Ankara Milletvekili ve Memur-Sen Onursal Genel Başkanı Sayın Ahmet GÜNDOĞDU,Pursaklar Kaymakamımız Sayın İhsan KARA,Belediye Başkanımız Sayın Selçuk ÇETİN,İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI ile İlçe Müdürlerimiz,Siyasi Parti İlçe Başkanları,Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Nedim ERÇETİN,Şube Müdürümüz Sayın Nevzat KAYA,okul müdürleri,öğretmenler,öğrenci ve veliler katıldı.İstiklal Marşı ve şehitlerimiz anısına gerçekleştirilen saygı duruşunu protokol konuşmaları izledi.

      İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI,yaptığı konuşmada  "İstiklâl Marşımızın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 96. yıldönümünü kutluyoruz. Ömrünü vatana ve millete hizmete adamış destan şairi Mehmet Akif Ersoy’un, bu uyanış destanında bir milletin yeniden var olması, yeniden tarih sahnesinde hak ettiği yeri alması ve şahlanması vardır. İstiklâl Marşı milletimizin ezelden ebede giden yolculuğunu, ruh derinliğini, gönül yüceliğini, manevi değerlerini, milli kimliğini, vatan sevgisini en müstesna biçimde anlatmaktadır. Bizler, bugün bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız olarak yaşıyor, büyük hedeflerimize doğru yürüyor isek, bunu İstiklâl Marşı’nı yazdıran ruha, canı pahasına bu toprakları vatan yapan ve koruyan ecdadımıza borçluyuz. Bize ve genç nesillerimize düşen en temel vazife; bu mücadeleyi daima diri tutmaktır. Bu mücadelenin sadece bugün değil, yarın da yaşaması için gayret etmektir.

     Bu necip millete yeni bedeller ödetmek isteyen hain şer odakları 15 Temmuz akşamında bir kez daha milletimizin karşısına çıktı. O gece Müslüman Türk milleti sadece bir darbeyi önlemekle kalmamış, aynı zamanda ülkesini bir işgalden kurtarmıştır. Milletimiz bu iman, inanç ve azimle, bu dirayetle mücadelesini sürdürdüğü müddetçe başta iki yüzlü ve haçlı zihniyetindeki Avrupa ve onların ülkemizdeki tüm maşaları; yedi düvel bir olup üzerimize gelse, Allah’ın izniyle başaramayacaklardır.Sevgili gençler, Sizler yaklaşık 40 yıllık hazırlık neticesinde “ Altın Nesil” ihanetinin sonuç alacağı o karanlık geceyi Merhum Akif’in ifadesindeki "Asımın Nesli"  olarak Ay Yıldızlı Al Bayrağımızla tankların üzerinde kendinizi namlunun ucunda siper ederek aydınlığa çevirdiniz.Sizlerle biz ve sizi yetiştiren aileleriniz gurur duymaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 96. yıldönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u,15 Temmuz şehitlerimizi ve bütün İstiklâl Kahramanlarımızı minnet ve rahmetle anıyorum.”dedi.

      Pursaklar Kaymakamımız Sayın ihsan KARA,konuşmasında “96 yıl önce İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemleri düşündüğümde bize karşı husumetlerin bugün de devam ettiğini üzülerek görüyorum.Terör örgütlerine açıktan ve gizli verdikleri desteklerle üstümüze geliyorlar.Bütün bunların üstesinden geldiğimizi görünce bu milletin seçmiş olduğu,bu milleti temsil eden sayın bakanlara karşı her türlü diplomatik nezaketi aşan,her türlü uluslararası ilişki kurallarını çiğneyen,insanlığa  ve bir ülke olma vasfına yakışmayan hareketlerde bulunuyorlar.Hollanda’yı ve benzer hareketler yapan Avrupa ülkelerini kınıyorum.Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nı yazdığı dönemde bütün mazlum milletler işgal altında idi.Şimdi şükürler olsun ki onun memleketi Kosova başta olmak üzere Balkan Devletleri,Arnavutluk,Türki Cumhuriyetler,Kuzey Kıbrıs,Bosna Hersek vb. mazlum milletler bağımsızlığını kazanmıştır;ancak çok bedeller ödenmiştir.Bizler bunlara neden olanları unutmayacağız.Devletler arası ilişkiler devam edecek,diplomasi devam edecek,biz milletler ailesinin mümtaz bir ferdi olarak yolumuza devam edeceğiz;ama hiçbir zaman unutmayacağız.M.Akif merhum diyor ki:”Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın."Vatanını ve milletini koruyacak bir millet olduğumuz 15 Temmuz’da görüldü.Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.Şairin dediği gibi “Ölüm bize ne uzak bize ne yakın ölüm/Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm?” Bize kimse bir şey yapamaz;çünkü biz Türkiye Cumhuriyetiyiz,biz mazlum milletlerin umuduyuz,biz İslamla müşerref olmuş,kendi kültürüyle bugüne kadar gelmiş ve ülkeler yönetmiş bir milletiz.Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum ve İstiklal Marşı’nın mazlum milletler nezdinde de bir bayrak gibi ilelebet okunmasını diliyorum.”dedi.

      Protokol konuşmalarını Cahit Zarifoğlu İmam-Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğencilerinin hazırladığı “Mehmet Akif ERSOY” konulu video gösterimi , şiirler , ”12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü" konulu oratoryo izledi.Koronun söylediği Yemen Türküsü,Eledim Eledim,Bil Oğlum ve Türkiyem türküleri izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.Pursaklar Belediyesi ve Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye giren öğrencilerimizin istiklal Marşı’nı seslendirmesi salonda duygu dolu anlar yaşanmasına vesile oldu.Yarışmanın ödül töreninde dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

13-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-2017

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.