ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZDE KUT'ÜL AMARE ZAFERİ KUTLANDI

İLÇEMİZDE KUT'ÜL AMARE ZAFERİ KUTLANDI

Tarihe damga vuran unutulmayan zafer
Öyle büyük ve şanlı melekleşen her nefer
Diren diren Müslüman dilde Allah-u Ekber
İslam'ın son ordusu zafere zafer ekler

Dilde Allah-u Ekber yenilmezi yeneriz
Kut'ül Amare'ye bak biz gökleri deleriz.

Ötüken'den bu yana bir sevdanın elinde
En hüzünlü tahattur türkü Türk'ün dilinde
Şüheda bulutları eser çölün yelinde
İslam'ın son kalesi her şey O'nun elinde

Yürekte var bu iman arşı yere sereriz
Çöle yazılan zafer göğsümüzü gereriz (Tarık Torun)

Tarihimizin en önemli ve anlamlı zaferlerinden biri olan Kut´ül Amare Zaferi, 29 Nisan 1916´da Türk Bayrağının Kut´ül Amare surlarına çekilerek İngilizlerin yenilgiye uğratıldığı ve sömürgeci devletlere tarihi bir tokadın atıldığı şanlı bir zafer olarak kayıtlara geçmiştir. Dicle Nehri kıyısında Kut´ül Amare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla bitmiştir.

Zor şartlarda ordunun neler başarabileceğinin tarihteki önemli örnekleri arasında yer alan Kut'ül Amare Zaferi, İngilizlerin unutmadığı ama bize yüz yıldır unutturulmaya çalışılan Osmanlı'nın Dünya Savaşı'nda elde ettiği en büyük destansı zaferlerden biridir.  İngiliz tarihine kazınmış en ağır yenilgilerden biri olarak geçen Kut´ül Amare mağlubiyeti İngilizler için büyük bir hayal kırıklığı ve  ciddi bir prestij kaybına neden olmuştur. Bu nedenle bu yenilgiyi unutmak ve unutturmak istemişlerdir. Bu zafer, sadece İngiliz değil, Türk tarihinde de silinmeye çalışılmıştır. Ancak üzerinden yüz yılı aşkın süre geçen Kut´ül Amare  Zaferi yeniden hatırlanmış ve kutlanmaya başlanmıştır. 

Kut'ül Amare Zaferinin 105.yılı, 29 Nisan Perşembe günü Purksalar Dede Korkut Anadolu Lisemizde düzenlenen program ile kutlandı. Çevirimiçi gerçekleştirdiğimiz programımıza Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Turan AKPINAR, Ankara İl Mİlli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman TÜLÜCE de  katıldı. Programımıza İstiklal Marşının okunması ile başlandı. Medine İmam Hatip Ortaokulu öğrencimizin Kur'an Tilavetinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa KILIÇGİL yaptı. Kut'ül Amare Zaferini anlatan şiirler okunup türküler seslendirildi. Programın hazırlanmasında emeği geçen tüm öğretmen, öğrenci ve idarecilerimize teşekkür ediyoruz.

Kut'ül Amare Zaferinin 105. Yıl etkinlikleri kapsamında Ankara genelinde Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından "İmanın Gücüyle Kut'ül Amare Zaferi" konulu İlkokullar arası Resim, Ortaokullar arası Şiir, Liseler arası Kompozisyon yarışmaları düzenlendi. 

İlkokullar arasında resim yarışmasında dereceye giren,

1. Zeynep ARIKAN        -  Emine Rasim Özkaya İlkokulu 4/A - MAMAK

2. Duru Meyra BUCAK  -  Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 1/B - PURSAKLAR

3. Zeynep YILMAZ        -  Keçiören İlkokulu 4/D - KEÇİÖREN

Ortaokullar arasında şiir yarışmasında dereceye giren,

1. Ahmet Akil BEZCİ    -  Medine İmam Hatip Ortaokulu - PURSAKLAR

2. Defne Beren ÇOBAN-  Şehit Zafer Er İmam Hatip Ortaokulu - SİNCAN

3. Gül Bilge SUNGUR  -  Çözüm Koleji Ortaokulu - KEÇİÖREN

Liseler arasında kompozisyon yarışmasında dereceye giren,

1. Muhammet Talha ATAMAN -  Prof.Dr. Muhammet Hamidullah AİHL -YENİMAHALLE

2. Rabia ASİL    -   Keçiören Sosyal Bilimler Lisesi  - KEÇİÖREN

3. Nurgül Arslanboğa  - Abidinpaşa MTAL - MAMAK

Yarışmamıza katılan ve dereceye giren tüm öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

 

12-05-202112-05-202112-05-202112-05-202112-05-202112-05-202112-05-202112-05-202112-05-202112-05-202112-05-202112-05-2021

 

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.