ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MUSTAFA KILIÇGİL'İN 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YARIYIL KARNE MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MUSTAFA KILIÇGİL'İN 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YARIYIL KARNE MESAJI

Sevgili Öğrencilerimiz,

Bugün 2019-2020 Eğitim-öğretim yılı 1. Dönemi Sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir dönem yapmış olduğunuz çalışmaların karşılığı olarak karnelerinizi aldınız. Sevinenleriniz olduğu gibi üzülenlerinizde oldu. İkinci dönem biraz daha gayretle üzüntünüzü sevince dönüştürebileceğinize inanıyoruz. Bizim için asıl önemli olan karne insanlık karnesidir. İyi bir insan olmak için ne kadar gayret sarf ettiğinizdir. Başarıya ulaşmak, başarılı olabilmek için sorumluluk duyma, planlı çalışma, ulaşılabilir hedeflere sahip olma ve kararlı olma zorunluluğu vardır. Bunların tamamı vazgeçilmez öneme sahiptir; ancak bunların hepsi bir arada olduğu zaman başarı kendiliğinden gelecektir. Başarılı olmanın belki de en önemli aşaması kendine güvendir.

        Sizler, tarih boyunca vatanına ve iradesine sahip çıkarak destanlar yazan büyük bir milletin çocuklarısınız. Adaletin ve merhametin hakim olduğu güzel yarınlar için daha çok çalışacağınıza inanıyor ve sizlere güveniyoruz. Güzelliklere, iyiliklere ve başarıya giden yolun kitapların dünyasından geçtiğini de bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Artık tatil zamanı, bu tatili en iyi şekilde değerlendirmenizi diliyorum. Bol bol dinlenin. Ancak dinlenmek ne kadar güzel olursa olsun, zaman zaman küçük hatırlatmalar yapmak, geleceğinizde kendinize çizeceğiniz aydınlık yollar için size yol gösterici olacaktır. Yakın gelecekte sürekli büyüyen ve gelişen güzel ülkemizde söz sahibi olacak ve ülkemiz sizin yaptığınız başarılı çalışmalarla dünyanın saygın ülkeleri arasında hak ettiği yeri alacaktır. Tatil sonunda hepimiz sizler için burada bekliyor olacağız. Hepinize kitaplarla dolu güzel bir tatil diliyorum.

 

      Değerli Velilerimiz,

En az çocuklarınız kadar heyecanla beklediğiniz bir günün sonunda karnelerindeki puanlar ne olursa olsun çocuklarınızı şefkatle kucaklamalısınız. Onların her şeyden çok sizin sevginize, ilginize, güveninize ve desteğinize ihtiyaçları var. Bunu onlardan esirgemeyin. Karnelerdeki kırık notlar elbet düzelir, kalp kırıklıklarını tamir etmekse zordur. Unutmayın, çocuklarınızın her türlü karnesi aynı zamanda sizin karnenizdir. Hem bir öğrenci hem de bir insan olarak onları sorgulamadan önce kendinizi değerlendirmenizde fayda vardır.  Kutlu insan yetiştirme sevdasında üçgenin üç ayağını oluşturan öğretmen, öğrenci ve velidir. Öncelikle bu üç ayağın da sağlam olması gerekir. Başarı ya da başarısızlık sadece öğretmenle olmaz, sadece öğrenciyle olmaz, sadece veli ile de olmaz. Bizlerin varlığı diğer paydaşlarımızın varlığıyla gerçek anlamını kazanacaktır. Bizler başarılarımızı ve yaptıklarımızı paydaşlarımızda başaramadıklarımızı ve yapamadıklarımızı ise kendimizde arıyoruz. Çünkü başarının ben kelimesinde değil biz kelimesinde gizli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla verdiğimiz bu karneler aynı zamanda sizlerin ve bizlerin de karneleridir. Unutmayalım ki çocuklarımız bizim nasihatlerimizden çok davranışlarımızdan etkilenirler. Çocuklarımızın tatil döneminde dinlenmelerine, eğlenmelerine, kitap okumalarına imkân sağlayalım.  Elinde kitap olan anne babalar ancak okuyan bir nesle öncülük edebilirler. Tatil döneminde öğrencilerin tatillerini verimli bir şekilde geçirmelerini, dinlenmiş bir şekilde yeni döneme başlangıç yapabilmelerini, ilgi alanlarına da zaman ayırabilmelerini sağlamak için sömestr tatilinde çocuklarımızı kültürel, sanatsal ve sosyal faaliyetlere yönlendirelim.  Tarihimize ev sahipliği yapan önemli yerleri gezip, görmeleri konusunda çocuklarımıza rehberlik edelim.  Her geçen gün artan teknoloji bağımlılığının zararlarından çocuklarımızı olabildiğince uzak tutmak için çocuklarımızı bir spor dalına yönlendirelim. Spor yapmanın çocuklarımızın bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine yaptığı olumlu katkının okul başarılarına etki edeceğini göz önünde bulundurarak, çocuklarımızla birlikte onların da ilgi duyduğu bir spor alanında gelişmesine ve tatilini verimli bir şekilde geçirmesine katkı sağlayalım. Hepinizi saygıyla selamlıyor, ailenizle birlikte nice mutluluklar diliyorum. 

 

Kıymetli öğretmen ve idareci arkadaşlarım,

Biliyoruz ki geleceğimizi şekillendirmeye aday çocuklarımızı, çağın gereklerine ve gerçeklerine uygun olarak yetiştirmek amacıyla, her dönem olduğu gibi bu dönemde de büyük emekler sarf ettiniz, Bugün sınıflarımızda sizlerin bilgi ve deneyimlerinden yaralanmayı bekleyen öğrenciler, yarınlarında ülkemizi daha iyi seviyelere çıkarabilmek için bayrağı hepimizden teslim alacaklardır. Biliyoruz ki eğitim iyi yetişmiş eğitimciler ile yürür. Elinizdeki cevherleri gerektiği gibi işleyerek verdiğiniz emeklerin asla boşa gitmeyeceğini düşününüz.

       Öğretmenlerin sevgi dolu, sabırlı, hoşgörülü ve bilge insan olması ve aynı zamanda yenilikleri takip eden, bilgilerini güncelleyen, öğrenmeye açık birer meşale olması beklenir. Bu görev bilinci ile hareket eden sizler, yetiştireceğiniz öğrencilerin başarısıyla her zaman gurur duyabilirsiniz.

       Bu ülkenin yarınlarını, yüreklerindeki sevgiyle, merhametle, adaletle, vatan sevgisi ile inşa edecek nesiller üzerindeki emekleriniz için sizlere minnettarız. Üstün gayretlerinizden dolayı sizleri tebrik ediyor, iyi tatiller diliyoruz.  

 

                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Mustafa KILIÇGİL

                                                                                                                                                                                                                                      İlçe Milli Eğitim Müdürü

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.