ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI´nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI´nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

         Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım,

        Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren müstesna bir gündür. Bilgi kaynaklarını öğreten, araştırmaya sorgulamaya yönlendiren, okuyan, düşünen, ülkesi ve milleti için çalışmaktan yılmayan, milleti için gelecek kaygısı taşıyandır öğretmen. “Vatanını emanet edeceği nesilleri milli ve manevi değerlerini muhafaza ederken aynı zamanda gelişmiş dünya ülkelerinin gençleri ile yarışabilecek donanımla nasıl yetiştirebilirim?” davası taşıyandır öğretmen. Yerli ve Milli değerlerle donanımlı bir nesli yetiştirmenin büyük bir vebal olduğunu düşünen ve dertlenendir öğretmen. Bilgeliğin , gelecek nesillere ufuklar açmanın, toplumları karanlıktan aydınlığa çıkarmanın, değişimin, güvenin, başarının, hoşgörünün, dayanışmanın, sevgi ve saygının, hayatı fark etmenin, kendini gerçekleştirmenin, bir şeyler beklemeden hep fedakarlık etmenin adıdır öğretmen. Unutmayalım ki En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

          Öğretmen, kendini sadece okul ile sınırlamayacağı gibi okul dışında dar alana kendini hapsedemez ve toplumdan soyutlayamaz. Çünkü o bir liderdir. Toplumun içinde olmalı, bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel hayatına katılmalı, katkı sağlamalıdır. Öğretmen, öğrencileri sadece akademik bilgiler vererek çok bilgili robotlar haline dönüştürmemeli; öğrencileri sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendirerek yeteneklerini ve potansiyellerini azami derecede geliştirmelerine destek olmalıdır. Bizler, meslek hayatımız boyunca, iyilik, doğruluk ve sorumluluk anlayışı içinde, insana ve topluma yön veren rehberlerden en önde gelenleriz.

         Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “ Öğretmenler Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır” cümlesinin derinliğinden hareketle çocuklarımıza vereceğimiz eğitimin güvenilir ellerce yapılmasının ve milli bir nitelik taşımasının vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliği ve devletimizin bekası için ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz ihaneti bize bir kez daha göstermiş oldu. Unutmayalım ki o ihanet gecesinde bu aziz milletin üstüne bombalar yağdıran hainleri de sözde!!! öğretmenler yetiştirdi. Onlar ve türevleri Pensilvanya’daki iblisin ağzından çıkan her kelimeyi haşa vahiymiş gören bir nesil yetiştirmek için 40 yıl çalıştılarsa bizler de 40 dakikalık ders saatlerimizde; Bedir ve Uhud savaşlarındaki strateji belirleme istişarelerinde “Ya Resulallah bu sizin fikriniz mi yoksa vahiy mi?diye soran ashabına kendi fikri olduğunu belirtmesine karşılık sahabenin fikrini doğru bulup tatbik eden bir peygamberin ümmeti olduğumuzdan hareketle öğrencilerimize sorup sorgulamayı, araştırmayı ve bağımsız düşünmeyi öğretmeliyiz. Bizler Medine’yi Hz. Peygambere hazırlayan İslam’ın ilk öğretmeni Mus’ab Bin Umeyr’ler olmaya talip olmuş zihin dünyasının insanlarıyız inşallah.   

           Değerli Öğretmenlerim,

         Sizlerle birlikte bu necip milletin evlatlarına hizmet etme imkânı veren Allah’a hamd ediyorum. Sizlerin desteği ve bu milletin duaları olmadan başarıyı yakalamamızın imkânsız olduğunu çok iyi biliyorum. Meslekteki konumumuz ne olursa olsun amacımız; ilçemizdeki evlatlarımızı milli ve ahlaki değerlerle donatarak “Sizin en hayırlınız insanlara faydalı olanınızdır.” düsturuyla yetiştirebilmektir. Sizlerle bunu başaracağımıza olan inancım tamdır. Bu vesileyle başta Şehit Aybüke Öğretmen ile Necmettin öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize aramıza hoş geldiniz derken emekli öğretmenlerimize hayırlı, sağlık ve afiyet dolu uzun ömürler diliyorum.  GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

                                                        

                                                                     

                                                                                                                                               Hayrettin BALCI

                                                                                                                                    Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürü

            

 

 

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.