ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI´nın 2017-2018 Eğitim - Öğretim Yılı Açılış Mesajı

 İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI´nın 2017-2018 Eğitim - Öğretim Yılı Açılış Mesajı

           Değerli Veliler, Kıymetli Öğretmenler ve Sevgili Öğrenciler; 

    2017-2018 Eğitim-Öğretim yılına hep birlikte heyecan, azim ve sevinçle başlıyoruz.Eğitim, her dönemde Türkiye´nin en öncelikli meselelerinden biri olmuştur. Kalkınma ve gelişme yolunda, ülkemizin en büyük gücü eğitimli, nitelikli, çalışkan,genç insan varlığıdır.Çocuklarımızı ve gençlerimizi yarınlara en iyi biçimde hazırlamak için onların çağın gereklerine uygun olarak ve fırsat eşitliği içinde eğitim-öğretim imkanlarından yararlanması yönünde yoğun bir çaba içindeyiz.Çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğimizin güvencesi olarak görmekte ve onları bilginin takipçisi, araştırmacı,çok okuyan,düşünen  ve sorgulayan, her yaşta eğitime açık bireyler olarak yetiştirmek için çalışıyoruz.

         Bildiğiniz üzere bu yıl Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından değer, yeterlilik ve beceri çerçevesi içinde müfredat yenilendi. Okullar ve okullarda uygulanan müfredatlar, öğrencilerin değer sistemlerinin gelişiminde önemli rol oynar. Önceki müfredatlardan farklı olarak değerler ve değer eğitimi, yenilenen müfredatın ana odağını oluşturmuştur.Değerler eğitiminin bütün eğitimin nihai gayesi ve ruhu olduğu, ayrı bir müfredat veya konu/öğrenme alanı olarak görülmemesi gerektiği, bu bakımdan okullar ve öğretmenlerin değerleri müfredatların bütünleyici bir parçası (mütemmim cüzü) olarak ele alması ve uygun yaklaşımları kullanarak öğrencilerine kazandırması gerektiği Bakanlıkça vurgulanmıştır.Yeni müfredatta değerlerin; öğrencilere akıl yürütme, sorgulama, araştırma, yorum yapma, bağlantı kurma ve değerlendirme becerilerini kullanabilecekleri drama, rol oynama vb. çalışmalarla aktarılması sayesinde öğrencilerin günlük hayatlarında bu değerleri davranışa dönüştürmesi daha kolay hale getirilmeye çalışılmıştır.

           Sevgili Öğrencilerim,

         Hayatımızın en güzel ve oldukça önemli bir bölümünü geçirdiğimiz okul yılları sadece akademik bilgi,beceri ve yeterliliklerin aktarılacağı bir süreç değil aynı zamanda ahlaki değerler ile vatan,millet ve aile sevgisi gibi mukaddes değerlerin  kazanılacağı çok önemli bir süreçtir.Geleceğimizin mutlu, huzurlu ve daha güvenli olması vatanımızı emanet edeceğimiz siz yavrularımızın öğrenme istek ve çabasına bağlıdır.

Bu aziz vatanın aydınlık yarınları için sizlere güveniyoruz.

 

          Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım,

          Topluma hizmet veren her meslek saygındır; ama bütün meslek mensuplarını yetiştirip hayata hazırlayan öğretmenlik mesleği ayrı bir kutsallık taşımaktadır. Başöğretmen Atatürk, “Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” diyerek, sizlere olan inancını ve güvenini belirtmiştir. Sorumluluğumuzun farkında ve bilincinde olmamız gerekir.Her öğrenciyi ayrı bir değer kabul edip hepsine tek tek zaman ayıran,dertlerini dinleyen,onlara değerli olduklarını hissettiren,çok hızlı gelişen ve büyüyen toplumumuzda yavrularımızı sevgi ve merhamet ile akla, bilime ve tekniğe dayanarak aynı zamanda değişen dünya düzeninin farkında;ancak kendi milli ve manevi değerlerimizi,kültürümüzü,özümüzü ve benliğimizi koruyarak ailesine ve milletine yabancılaştırmadan kişilikli ve bilinçli, kendini sürekli yenileyen, özgüvene sahip,gerçekçi, araştırıcı, üretici ve ahlaklı birer birey yetiştirmeyi dert edinen öğretmenler ülkemizin ve milletimizin yarınları için sorumluluğunu yerine getirmiş olacaktır.Sizlere emanet ettiğimiz çocuklarımızı, vatanını ve milletini seven, topluma karşı sorumluluk duyan kişiler olarak hayata hazırlayacağınıza olan inancım tamdır.

Sizlere inanıyor, güveniyor ve başarılar diliyorum.

 

              Değerli Veliler, 

           Evlatlarımızın yetişmesinde öğretmenlerin olduğu kadar sizlerin de emeği vardır. Hiçbir zaman unutmayalım ki, iyi bir toplumun temeli ailede atılır. Bir aile değerlerine ne kadar sahip çıkarsa, toplum da o kadar sağlam olur. Eğitim öğretimin üç ayağından birinin sizler olduğunuzu unutmayınız. Çocuklarımızı sadece maddi yönden  değil, manevi yönden de destekleyerek her zaman onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Devletimizin, öğretmenlerimizin ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Bu nedenle sürekli okullarınızı, öğretmenlerinizi ziyaret ediniz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, milli ve ahlaki değerler yönünden de gelişmesi için imkânlarınızı sonuna kadar kullanınız.

 

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

 

                                                                                      Hayrettin BALCI 

                                                                                     Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

     

 

 

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.