ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Kılıçgil'in Tatil Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Kılıçgil'in Tatil Mesajı


         Kıymetli Öğretmen ve Yönetici Arkadaşlarım, Sevgili Öğrencilerim ve Değerli Velilerimiz; huzurlu ve başarılı bir eğitim yılını daha geride bırakarak 2023-2024 eğitim öğretim yılını tamamlayıp yaz tatiline girmiş bulunmaktayız. Hayırlı olsun.

 

Sevgili Öğrencilerimiz;

         2023-2024 eğitim öğretim yılını hep birlikte tamamlamış bulunuyoruz. Eğitim-Öğretim yılı boyunca göstermiş olduğunuz gayret ve emekten dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bugün alınan karne bir yıl boyunca okulda derslerde göstermiş olduğunuz performanslarının değerlendirilmesi olacaktır. Karne sayesinde dersleriniz ile ilgili olarak hem güçlü ve zayıf yönlerinizi tespit edebilecek hem de geleceğe dair hedeflerimizin planlamasını yapabileceksiniz. Bizim için asıl önemli olan karne, insanlık karnesidir. İyi bir insan olmak için ne kadar gayret sarf ettiğinizdir. Başarıya ulaşmak, başarılı olabilmek için sorumluluk duyma, planlı çalışma, ulaşılabilir hedeflere sahip olma ve kararlı olma zorunluluğu vardır. Bunların tamamı vazgeçilmez öneme sahiptir; ancak bunların hepsi bir arada olduğu zaman başarı kendiliğinden gelecektir. Başarılı olmanın belki de en önemli aşaması kendine güvendir.

         Sizler, tarih boyunca vatanına ve iradesine sahip çıkarak destanlar yazan büyük bir milletin çocuklarısınız. Coğrafyamızı vatan yapan, her türlü tehditlere rağmen  yüzyıllardır bu güzide vatanımızda hür ve bağımsız yaşamamız için can veren, şehadet şerbeti içen kahramanlarımız, devlet yöneticilerimizin de ülkemizi her anlamda sürekli ileriye taşımak için gece gündüz çalıştığı bir ülkenin çocukları olarak, ecdadımıza ve tarihimize karşı güçlü sorumluluk duygusuyla her biriniz kendinizi en iyi şekilde yetiştirerek yarınların büyük ve güçlü Türkiye'mizin inşasında önemli sorumluluklar alacağınıza inancımız tamdır. Biz eğitimciler sizlerin en iyi şekilde yetişmeniz için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Adaletin ve merhametin hâkim olduğu güzel yarınlar için daha çok çalışacağınıza inanıyor ve sizlere güveniyoruz.

        2023-2024 Eğitim - Öğretim yılını geride bıraktınız ve koca bir yılın  yorgunluğunu üzerinizden atmak için dinlenmek, eğlenmek en doğal hakkınız. Bu yorgunluğu plansız vakit geçirerek değil ailemizle zaman geçirerek, arkadaşlarınızla bir araya gelerek, ortak faaliyetler yaparak, sportif ve kültürel faaliyetlere katılarak ve en önemlisi kitap okuyarak geçirmenizin sizlere faydalı katkılar sağlayacağına inanıyorum. Okuduğunuz her bir kitap size yeni bir ufuk açacak, gelişiminize en değerli katkıyı sağlayacaktır. Geleceğimiz için büyük önem taşıdığınızı unutmayınız. Hepinizi gayretiniz ve başarılarınızdan dolayı kutluyorum.

       Güzelliklere, iyiliklere ve başarıya giden yolun kitapların dünyasından geçtiğini de bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Artık tatil zamanı, bu tatili en iyi şekilde değerlendirmenizi diliyorum. Bol bol dinlenin. Ancak dinlenmek ne kadar güzel olursa olsun, zaman zaman küçük hatırlatmalar yapmak, geleceğinizde kendinize çizeceğiniz aydınlık yollar için size yol gösterici olacaktır. Yakın gelecekte sürekli büyüyen ve gelişen güzel ülkemizde söz sahibi olacak ve ülkemiz sizin yaptığınız başarılı çalışmalarla dünyanın saygın ülkeleri arasında hak ettiği yeri alacaktır. Tatil sonunda hepimiz sizler için burada bekliyor olacağız. Hepinize kitaplarla dolu güzel bir tatil diliyorum.

 

Kıymetli Öğretmen ve İdareci Arkadaşlarım;

           Ülkemizi gelişmiş medeniyetler seviyesine taşıyacak yeni nesillerimizin yetişmesinde en büyük güç şüphesiz sizlersiniz. Tüm azmimiz ve gayretimizle birlikte, Millî Eğitim Bakanlığımızın ürettiği, üreteceği eğitim politikaları çerçevesinde omuz omuza yürüyeceğiz. Nesillerimizi yetiştirmek için özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı ve azminizi takdir ediyor, gayretlerinizi yürekten destekliyorum. Eğitim öğretim yılı boyunca öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek ve onlara faydalı olabilmek için gösterdiğiniz tüm gayretiniz için de teşekkür ediyorum.

     Biliyoruz ki geleceğimizi şekillendirmeye aday çocuklarımızı, çağın gereklerine ve gerçeklerine uygun olarak yetiştirmek amacıyla, her dönem olduğu gibi bu dönemde de büyük emekler sarf ettiniz, Bugün sınıflarımızda sizlerin bilgi ve deneyimlerinden yaralanmayı bekleyen öğrenciler, yarınlarında ülkemizi daha iyi seviyelere çıkarabilmek için bayrağı hepimizden teslim alacaklardır. Biliyoruz ki eğitim iyi yetişmiş eğitimciler ile yürür. Elinizdeki cevherleri gerektiği gibi işleyerek verdiğiniz emeklerin asla boşa gitmeyeceğini düşününüz.

       Öğretmenlerin sevgi dolu, sabırlı, hoşgörülü ve bilge insan olması ve aynı zamanda yenilikleri takip eden, bilgilerini güncelleyen, öğrenmeye açık birer meşale olması beklenir. Bu görev bilinci ile hareket eden sizler, yetiştireceğiniz öğrencilerin başarısıyla her zaman gurur duyabilirsiniz.

       Bu ülkenin yarınlarını, yüreklerindeki sevgiyle, merhametle, adaletle, vatan sevgisi ile inşa edecek nesiller üzerindeki emekleriniz için sizlere minnettarız. Üstün gayretlerinizden dolayı sizleri tebrik ediyor, iyi tatiller diliyorum.  

 

Değerli velilerimiz;

         Gelecekteki ümidiniz çocuklarınız 2023-2024 Eğitim - Öğretim yılını bugün itibariyle tamamlamış bulunmaktalar. Çocuklarınızın sadece okuldaki akademik yönden başarı ve başarısızlık durumlarının yazılı olduğu karnelerini değerlendirirken, karnenin çocuğunuzun okuldaki derslerde yaptığı çalışmaların notlarla ifade edildiği bir belge olduğunu ve hiçbir zaman çocuğunuzdan daha önemli olmadığını unutmayarak bir değerlendirme yapmalısınız.

            Karneler çocuklarınızın nasıl bir insan olduğunu değil, onların okul derslerindeki durumlarının nasıl olduğunu ortaya koyan belgelerdir. Bu bilinçle çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken onların kişiliklerini zedeleyici, öz güvenlerini yitirmelerine yol açıcı suçlamalardan kaçınınız. Çocuklarınızın başarısızlığını problem yapmayın, başarılarını da abartmayın. Karnenin bir sonuç olduğunu unutmayın. Problemlerinizi bir aile sıcaklığı içinde çözmek, çocuklarınızın başarısını hep beraber paylaşmak en büyük arzumuzdur. Yüksek notlar ders başarısı hakkında bilgi verse de hayatta mutlu ve başarılı olmak için yeterli olmayabilir. Çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken doğrudan notlara odaklanmak yerine çocuğun özelliklerini fark etmeye, onların eksiklerini ve gerçekten neye ihtiyacı olduğunu belirlemeye çalışınız. Her anne baba çocuklarının hayatta bir yerlere gelmesi için okulda başarılı olmasını, iyi bir öğrenim görmesini ister. Her çocuğun bilgi, zekâ, kişilik, beceri ve yetenekleri, ilgili oldukları alanlar farklı farklıdır. Diğer çocuklara göre "normal" olan bir şey, bizim çocuğumuza uymayabilir. Her çocuk gibi bizim çocuğumuz da tamamen kendine has gelişimiyle özgün bir ferttir.     

              En az çocuklarınız kadar heyecanla beklediğiniz bir sürecin sonunda, karnelerindeki puanlar ne olursa olsun çocuklarınızı şefkatle kucaklamalısınız. Onların her şeyden çok sizin sevginize, ilginize, güveninize ve desteğinize ihtiyaçları var. Bunu onlardan esirgemeyin. Karnelerdeki kırık notlar elbet düzelir, kalp kırıklıklarını tamir etmekse zordur. Unutmayın, çocuklarınızın her türlü karnesi aynı zamanda sizin karnenizdir. Hem bir öğrenci hem de bir insan olarak onları sorgulamadan önce kendinizi değerlendirmenizde fayda vardır.  Kutlu insan yetiştirme sevdasında üçgenin üç ayağını oluşturan öğretmen, öğrenci ve velidir. Öncelikle bu üç ayağın da sağlam olması gerekir. Başarı ya da başarısızlık sadece öğretmenle olmaz, sadece öğrenciyle olmaz, sadece veli ile de olmaz. Bizlerin varlığı diğer paydaşlarımızın varlığıyla gerçek anlamını kazanacaktır. Bizler başarılarımızı ve yaptıklarımızı paydaşlarımızda başaramadıklarımızı ve yapamadıklarımızı ise kendimizde arıyoruz. Çünkü başarının ben kelimesinde değil biz kelimesinde gizli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla verdiğimiz bu karneler aynı zamanda sizlerin ve bizlerin de karneleridir. Unutmayalım ki çocuklarımız bizim nasihatlerimizden çok davranışlarımızdan etkilenirler. Çocuklarımızın tatil döneminde dinlenmelerine, eğlenmelerine, kitap okumalarına imkân sağlayalım.  Elinde kitap olan anne babalar ancak okuyan bir nesle öncülük edebilirler. Tatil döneminde öğrencilerin tatillerini verimli bir şekilde geçirmelerini, dinlenmiş bir şekilde yeni döneme başlangıç yapabilmelerini, ilgi alanlarına da zaman ayırabilmelerini sağlamak için yaz tatilinde çocuklarımızı kültürel, sanatsal ve sosyal faaliyetlere yönlendirelim.  Tarihimize ev sahipliği yapan önemli yerleri gezip, görmeleri konusunda çocuklarımıza rehberlik edelim.  Her geçen gün artan teknoloji bağımlılığının zararlarından çocuklarımızı olabildiğince uzak tutmak için çocuklarımızı bir spor dalına yönlendirelim. Spor yapmanın çocuklarımızın bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine yaptığı olumlu katkının okul başarılarına etki edeceğini göz önünde bulundurarak, çocuklarımızla birlikte onların da ilgi duyduğu bir spor alanında gelişmesine ve tatilini verimli bir şekilde geçirmesine katkı sağlayalım. Hepinizi saygıyla selamlıyor, ailenizle ve kıymetli çocuklarınızla kaliteli zamanlar geçirmenizi diliyorum. 

 

                                                                                                                                                                                                                                                      MUSTAFA KILIÇGİL                                                                                                                                                                                                                                                                                PURSAKLAR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ                                                                            

 

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.