ANKARA PURSAKLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Programı Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü   ve  Şehitleri Anma Günü Programı Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

        18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Programı Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.Programa Pursaklar Kaymakamımız Sayın İhsan KARA, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI, Siyasi Parti İlçe Başkanları ve temsilcileri,İlçe Birim Müdürleri ve Daire Amirleri,Şube Müdürleri,Mahalle Muhtarları, Okul Müdürleri,öğretmen,öğrenci ve veliler katıldı.

         Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nı şehitlerimiz için okunan Kur´an-ı Kerim tilaveti takip etti.İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hayrettin BALCI,yaptığı konuşmada: "Bugün Çanakkale Deniz Zaferimizin 103. yıldönümünü hep birlikte idrak ediyoruz. Bundan 103 yıl önce Çanakkale’de yazılan destanı, o destanın tüm kahramanlarını bir kez daha hürmetle, minnetle yad ediyorum.Azmin ve imanın, teknolojiye galebe çaldığı, tarihte eşine çok az rastlanan bu büyük destan, namusu bildiği vatanının ve milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüz binlerce kahramanın eseridir.Çanakkale’de  ve 15 Temmuz’da tarihe gömülmek istendiği için şaşkınlık içinde olan bir millet, bu iki büyük sınavda da yeni bir dirilişin, yeni bir şahlanışın destanını yazmıştır. Milletimiz tarafından tüm dünyaya verilen mesaj,  tüm savaş yöntemlerinin denizde, karada, havada en üst düzeyde kullanılsa bile asıl gücün teknoloji değil, iman gücü olduğunu dünyaya bir kez daha göstermiştir.Afrin’de Mehmetçiğimizin gösterdiği destansı zafer ile gözleri bir kez daha Türkiye’ye yönelmiş, ümitleri bir kez daha Türkiye’ye bağlanmış olan mazlum milletlere güç ve cesaret aşılanmış; adeta dosta güven, düşmana korku verilmiştir.Ben bu düşüncelerle bir kez daha 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan ecdadımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum.Afrin’de destan yazan kahraman güvenlik güçlerimizden bugüne kadar şehit olanlara Allah’tan rahmet,yaralanan gazilerimize de acil şifalar diliyorum.Sözlerime Yahya Kemal Beyatlı’nın şu mısralarındaki dua ile son vermek istiyorum:

“Şu kopan fırtına Türk ordusudur Yârabbi! / Senin uğrunda ölen ordu budur Yârabbi! /

 Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, / Galib et, çünkü bu son ordusudur İslâm´ın!”

         Pursaklar Kaymakamımız Sayın İhsan KARA, konuşmasına 18 Mart Çanakkale Zaferini ve Afrin Zaferini kutluyorum. “Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ.../Hani, tâ´ûna da züldür bu rezîl istîlâ!” diyor ya Akif, Suriye’de bakıyorsun Suriyeli dışında İngiliz,Alman,Amerika pek çok ülkeden  insan karşımıza çıkıyor.Türk hamiyetperverliği Afrin ‘de de kendini göstermiş ve Afrin; Doğu Guta, Halep vb.ye dönüştürülmeden alınmıştır.Türk askerini sivil kanı dökmeden Afrin’i aldığı için tebrik ediyorum.Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ,Fırat Kalkanı ve Afrin şehitlerimizi ve gazilerimizi hayırla yad ediyor,hayatta olanlara acil şifalar diliyorum.Şehit ailelerimize başsağlığı diliyor ve 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni ve Afrin Zaferini tekrar kutluyor ve Mehmet Akif, “Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd´i...Bedr´in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.”diyor ya dizelerinde.Tabiki benzeyecek;çünkü onlar Mehmetçiktir.” dedi.

          Protokol konuşmalarının ardından Pursaklar Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı Çanakkale Savaşı konulu video gösterimi,Mehmet Akif ERSOY’un “Çanakkale Şehitlerine” şiiri, “Çanakkale Türküsü”, “Şehit Tahtında Rabbe Gülümser” ezgisi, Oratoryo, “Mehmet Toprak Oldu” şiiri, “Eledim Eledim” ve “Türkiyem” Türküleri ile devam eden ve büyük bir coşku ile gerçekleşen programın finalinde misafirler Türk bayrakları ile öğrencilere eşlik etti. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü   ve  Şehitleri Anma Günü Programı toplu fotoğraf çekiminin ardından Çanakkale’de Mehmetçiğin bir öğünü olan peksimet ve hoşaf ikramı eşliğinde gezilen Çanakkale konulu Resim sergisi ile sona erdi.

19-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-2018

 

Pursaklar Saray Fatih Mah. Gökay Sok.No1 Kat 3, 06145 Pursaklar/Ankara - 0312 5275733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.